ZPRÁVY ZE SENÁTU

ZMĚNY VE VALORIZACI PENZÍ ODSTRANÍ DOSAVADNÍ NELOGIČNOSTI

Novela důchodového pojištění prošla na plénu Senátu hlasy 51 senátorů z 62 přítomných.  Změny jsou nutné nejen kvůli udržitelnosti důchodového systému, ale úprava předčasných důchodů a valorizací zároveň odstraňuje některé nelogičnosti, k nimž dosud docházelo.

Více...

SCHVÁLILI JSME ČESKO-AMERICKOU OBRANNOU DOHODU. POTŘEBUJEME JI

Ve čtvrtek 13. července jsme v Senátu většinou 66 hlasů z přítomných 72 odsouhlasili ratifikaci smlouvy o obranné spolupráci mezi Českou republikou a USA (Defence Cooperation Agreement = DCA), kterou letos v dubnu ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Jana Černochová.

Více...

SUPERÚŘAD NEBUDE,

OSTRAVA S PRÁVEM VLASTNÍCH STAVEBNÍCH PŘEDPISŮ

Na květnové schůzi 10. 5. jsme schválili novelu stavebního zákona ve znění z Poslanecké sněmovny. Je důležitým předpokladem pro rozvoj výstavby v naší zemi, stavební řízení se zrychlí a zjednoduší.

Více...

PREZIDENT NAVŠTÍVIL SENÁT

„Děkujeme za návrat k normálnímu fungování ústavních institucí,“ uvedl jsem na své FB stránce poté, co prezident České republiky po 8 letech, 10 měsících a jednom dni navštívil horní komoru Parlamentu ČR. V Senátu jsme prezidenta přivítali na schůzi 30. března.

Více...

SPORNÁ NOVELA O VALORIZACI DŮCHODŮ

V Senátu jsme 8. března schválili snížení červnové valorizace důchodů. Novela je záchrannou brzdou, bez ní by červnová valorizace přinesla dalších 34 miliard dluhů do státního rozpočtu a jejich neúměrný nárůst v příštích letech. K tématu jsem se jako předseda nejsilnějšího senátního klubu vyjadřoval v řadě médií ČT 24, TV Prima a další). Emotivní reakce občanů mnohdy vycházejí ze zkreslených či nedostatečných informací, na svém facebooku jsem proto shrnul základní odpovědi. Najdete je i zde.

PATŘÍ PRÁVO PLATIT V HOTOVOSTI DO ÚSTAVY?

V hodinu a půl trvající diskuzi jsme 15. 2. projednávali návrh skupiny senátorů z našeho klubu ODS a TOP 09, aby právo na platbu v hotovosti bylo zakotveno do ústavy. Návrh nakonec neprošel o pouhý jeden hlas, zvítězilo stanovisko těch senátorů, kteří jsou přesvědčeni, že na ochranu hotovostních úhrad stačí běžný zákon.

Více...

NIKOTINOVÉ SÁČKY UŽ NEBUDOU DOSTUPNÉ PRO DĚTI

V Senátu jsme 15. února schválili zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem a mladistvým. Až doposud si je mohl koupit kdokoliv a v libovolném množství, protože nikotinové sáčky nejsou podle dnešní legislativy tabákovými výrobky. O to větší je však riziko vzniku závislosti na jejich obsahu, jak potvrzují lékaři i adiktologové – a zvlášť u dětí.

Více...

STOP EMISNÍ NORMĚ EURO 7. KDO BUDE MÍT NA NOVÉ AUTO?

Odmítli jsme návrh Evropského parlamentu (EP) ke zpřísnění mezních hodnot emisí u automobilů, tzv. Euro 7. V tom, že Euro 7 v současné podobě je špatně, se jednoznačně shodujeme také s vládou.

Více...

DOČASNÁ OCHRANA PRO UKRAJINCE PRODLOUŽENA O ROK

11. ledna 2023 jsme v Senátu 57 hlasy z 62 přítomných schválili novelu zákona, který je známý pod názvem Lex Ukrajina. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří k nám utekli před ruskou agresí a získali dočasnou ochranu, mají možnost si toto pobytové oprávnění v ČR prodloužit o další rok. Původně měla dočasná ochrana skončit 31. března 2023.

Více...

PŘEDČASNÝ DŮCHOD I PRO PODNIKOVÉ HASIČE

Na schůzi 2. prosince jsme v Senátu projednávali novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožní zdravotnickým záchranářům dřívější odchod do penze, a to bez jejího krácení. K novele jsem předložil pozměňovací návrh, aby se možnost předčasného odchodu do důchodu rozšířila i na podnikové hasiče.

Více...

ÚSPĚCH I ZÁVAZEK: JSME NEJSILNĚJŠÍ

Na jednání 4. 10. jsem byl znovu zvolen předsedou senátorského klubu ODS a TOP 09. Jednohlasně mě podpořili všichni přítomní senátoři.

Více...